Yangi bozorlarga kirish, o’sib borayotgan samaradorlik va yangi strategik hamkorlik – 2024 yil kompaniyamiz uchun shunday bo’ladi. Biz arxivni ochamiz va sizga 12 oyning asosiy voqealari haqida gapirib beramiz.
Korxona aylanmasining o’sishi
Kompaniyamizning ishlash ko’rsatkichlari barqaror o’sib bormoqda va bu yil ham bundan mustasno emas edi. 2024 yil oxiriga kelib kompaniya aylanmasi 20 foizga oshdi.
Belarusiya bozoriga kirish
Bu yil biz Belarus Respublikasi Prezidenti huzuridagi Operativ-tahlil markazidan sertifikat oldik. Bu Staxanovets mahalliy normativ hujjatlar talablariga muvofiqligini tasdiqladi va nafaqat tijorat tashkilotlarida, balki davlat idoralarida ham foydalanish mumkin.
O’zbekistonda sertifikatlash
Yil oxirida Stakhanovets majmuasi mustaqil sinovlardan o’tdi, ularning natijalariga ko’ra O’zbekiston Respublikasi Milliy sertifikatlashtirish tizimining muvofiqlik sertifikati berildi. Demak, dasturiy ta’minot milliy standartlar talablariga javob beradi va nafaqat tijorat, balki davlat tashkilotlarida ham foydalanish mumkin.
RUSSOFT-ga qo’shilish
Yozda kompaniyamiz RUSSOFT dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchilarining notijorat hamkorligiga qo’shildi. Ushbu strategik hamkorlik Rossiya bozoridagi mavqeimizni mustahkamlash va xorijdagi geografik ishtirokimizni kengaytirish imkonini beradi.
Yangilash majmuasi
Biz Stakhanovets 10 ning asosiy versiyasiga 9 ta yangilanishni chiqardik, ularda 100 dan ortiq yaxshilanishlar amalga oshirildi. Eng muhimlari orasida:
Import o’rnini bosuvchi OS/SQLga to’liq o’tish
Endi Stakhanovets Linuxda server qismini to’liq qo’llab-quvvatlaydi. Ubuntu 22/24 va rus operatsion tizimi Astra 1.7 da ishlaydi.
Shuningdek, biz mijoz qismining Inferit OS bilan mosligini tasdiqladik, PostgreSQL bilan ishlashni optimallashtirdik va Linuxda funksionallikni kengaytirdik.
Veb-funksionallikni rivojlantirish
Staxanovets 10.55 da tizimning veb-interfeysida «Global sozlamalar» ga kirish paydo bo’ldi. Buning yordamida Windows va Linux foydalanuvchilari brauzerda veb-interfeys orqali xodimlar monitoringini sozlash imkoniyatiga ega. Hozircha kompleksning asosiy sozlamalari veb-interfeysda mavjud, ammo 2025 yilda funksionallik kengaytiriladi.
Endi veb-interfeysning asosiy sahifasidan «shaxsiy hisobingizga» kirish ham mumkin. Bundan tashqari, kalitni faollashtirish yaxshilandi: Windows va Linux foydalanuvchilari uchun onlayn va oflayn faollashtirish faqat veb-interfeys orqali mumkin.
Stakhanovets mahsulotidagi boshqa muhim o’zgarishlar tarixi haqida bizning veb-saytimizda ko’proq bilib olishingiz mumkin.
Yangi mahsulotning chiqarilishi – APS «Stakhanovets»
Bu yil biz yangi mahsulot – “Stakhanovets” apparat-dasturiy tizimini taqdim etdik. Bu serverlarda oldindan o’rnatilgan monitoring dasturi bo’lib, u dasturiy ta’minotni tez amalga oshirish va oson masshtablash imkonini beradi.
Kichik texnologiya kompaniyasi maqomini olish
Biz Stakhanovets ni yaratishda innovatsion texnologiyalardan foydalanganimiz uchun kichik texnologiya kompaniyalari (STC) reestriga kiritildik. Yangi maqom davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishimiz, majmuani rivojlantirish uchun sarmoya izlashimiz uchun imkoniyatlar ochdi.
Rossiya echimlari bilan muvofiqlikni kengaytirish
Bu yil biz mahalliy echimlar bilan ettita texnologik hamkorlikka kirdik. Stakhanovets ning Astra Linux Special Edition, Atlant, ROSA Chrome va MSVSfera operatsion tizimlari bilan to’g’ri ishlashi sinovdan o’tkazildi va tasdiqlandi.
Shuningdek, biz Jatoba SQL, KOMRAD Enterprise SIEM va Shard raqamli aktivlar xavfsizligi platformasi bilan muvofiqlik sertifikatlarini imzoladik.
TAdviser va CNews reytinglariga kiritilish
Bu yil TAdviser tahliliy markazi Stakhanovetsni «Mahalliy dasturiy ta’minot reestridan o’z IT-yechimlarini eng yirik yetkazib beruvchilar» reytingiga va Rossiya axborot xavfsizligi bozori xaritasiga kiritdi.
Shuningdek, Rossiya va MDHdagi korporativ IT sohasidagi eng yirik nashr boʻlmish CNews Staxanovetsni “Banklarda 2024-yilda import oʻrnini bosish”, “Import oʻrnini bosish atlasi 2024” xaritasiga va qishloq xoʻjaligi korxonalari uchun eng yirik IT yetkazib beruvchilar reytingiga kiritdi.
Katta tadbirlarda ishtirok etish
Bu yil jamoamiz 49 ta tadbirda ishtirok etdi, bu o‘tgan yilgidan ikki barobar ko‘p. Biz Sankt-Peterburgdan Yujno-Saxalinskgacha butun mamlakat bo’ylab uchib, Minsk, Toshkent va Olmaota shaharlarida bo’ldik.
Kompaniyaning 15 yilligi
May oyida Stakhanovets 15 yoshga to’ldi! Ushbu go’zal sanani nishonlash va kompaniyaning rivojlanishi uchun rejalar tuzish uchun biz Batumida taqsimlangan jamoa sifatida yig’ildik.
2025 yilda Stakhanovets qanday rivojlanadi?
Kelgusi yili Stakhanovets 11 chiqariladi.
2025-yilda funksionallikni rivojlantirish maqsadida biz SIEM tizimlari bilan integratsiya bo‘yicha ishlashni davom ettiramiz, tasvirlardagi matn, muhr va imzolarni optik tanib olish funksiyasini kengaytiramiz, veb-pochtalarni ushlashni va videokonferensaloqadan foydalanishda maxfiy ma’lumotlarning uzatilishi ustidan nazoratni kuchaytiramiz, shuningdek, texnologik korxonalarda intellektual mulk ob’ektlarini monitoring qilish funksiyalarini qo‘shamiz.
Shuningdek, biz tijorat va texnologik hamkorlar bilan hamkorlikni kuchaytirish va boshqa tizimlar bilan integratsiya imkoniyatlarini kengaytirish niyatidamiz.